Jak si správně vybrat střešní okno?

Správný výběr střešního okna

Výběr správného střešního okna není vůbec jednoduchou záležitostí- připravili jsme si tedy pro Vás krátký informační text, ve kterém si stručně popíšeme výběr správného střešního okna.

Hlavním úkolem každého střešního okna je především prosvětlení a provětrání interiéru. Dalším, neméně důležitým parametrem je výhled ze střešního okna, který nám bude poskytován. Dalším faktorem, který při výběru musíme zohlednit, je otázka výběru materálu a typu zasklení.

Rozměr střešního okna a jeho umístění

Prvním krokem při správném výběru střešního okna je volba rozměru okna a jeho umístění- základním doporučením pro výběr správné velikosti je, aby okno aby plocha okna odpovídala přibližně deseti až dvanácti a půl procentům celkové užitné plochy místnosti, a aby se součet šířky všech oken rovnal padesátipěti procentům délky místnosti. Umístění střešních oken do prostoru je velmi důležitým faktorem- interiér musí být správně a dostatečně osvětlen a nemělo by docházet ke vznikání tmavých, neosvětlených koutů.

Dále si rozmyslete, v jaké výšce bude střešní okno umístěno. Je však potřeba, abyste si uvědomili, že Vaše rozhodnutí bude ovlivněno výškou nadezdívky a užitností podkroví. V praxi se setkáte převážně s výškou nadezdívky okolo 1,1 m.

Pokud se k tomuto rozměru připočítá tloušťka střešního pláště, pak se výška spodní hrany střešního okna posune do výše 1,5 m nad podlahou, výška horní hrany pak, samozřejmě v závislosti na výšce okna, do výše cca 2,1 m nad podlahou.

Vliv umístění střešních oken na prosvětlení interiéru

Vliv umístění střešních oken na prosvětlení interiéru

Způsob otevírání střešního okna

Způsob otevírání střešního okna je důležité vybrat podle výšky nad podlahou, ve které se střešní okno nachází. Běžným typem okna je okno kyvné, u kterého však musíte počítat s tím, že křídlo může vadit jak ve výhledu, tak i v interiéru. Hodí se pro sklon střechy od 15 až do 90 stupňů.

Kyvné střešní okno- Velux, Fakro, Dakea, Balio

 

Dalším typem je výsuvně kyvné otevírání v horní čtvrtině rámu okna. Tento typ otvírání plně splňuje požadavek na nerušený přístup k oknu a výhledu z něj, protože i při otevřeném okně je křídlo dostatečně vysoko nad podlahou a nezasahuje do interiéru. Maximální doporučený sklon pro instalaci je 55 stupňů.

Výsuvně kyvné okno

 

Posledním běžným způsobem je otevírání výklopné/kyvné. Křídlo okna se otevírá v horním pantu- zajišťuje tak absolutní volnost pohybu v prostoru okna i v jeho okolí a zároveň nabízí výborné funkční vlastnosti okna. Maximální doporučený sklon pro instalaci je 55 stupňů.

Výklopné/kyvné okno- VeluxFakro, Dakea

 

Materiál střešního okna a typ zasklení

Další otázkou, kterou je potřeba se při správném výběru střešního okna zabývat, je materiál okna a typ zasklení (dvojsklo či trojsklo). Zvolený typ zasklení a s tím související prostup tepla (koeficient Uw) se volí v závislosti na celkovém zateplení domu. Pokud zvolíte trojsklo na fasádní okna, pak je rozumné zvolit tento typ zasklení i u střešních oken. Střešní okna by měla být naopak lépe zateplena, což udává i ČSN – tepelná ochrana budov. V souvislosti s oknem v trojskle je nutno zmínit, že konstrukce okna musí mít tomu odpovídající rám křídla, aby ten nedegradoval dobré izolační vlastnosti skla. Při výběru okna je důležité sledovat koeficient Uw, který udává hodnotu prostupu tepla celým oknem a nejen sklem.

Materiál střešních oken se nijak neliší od materiálu, ze kterého jsou vyrobena okna fasádní, tj. převážně dřevo nebo plast. Dřevěná střešní okna mají nesporné estetické i funkční vlastnosti, ale jsou náchylná na zvýšenou vlhkost. Plastovému profilu naopak vlhkost nijak nevadí. Pokud víte, že pod oknem bude chybět tepelné těleso nebo že bude střešní okno zasazeno hlouběji do střešního pláště nebo bude umístěno v prostorách s vyšší relativní vlhkostí vzduchu (nejen koupelny, ale také ložnice nebo kuchyně), pak počítejte s možností výskytu kondenzátu. Pro omezení kondenzace vlhkosti na skle je potřeba vybrat kvalitní střešní okno s velmi dobrým celkovým součinitelem prostupu tepla a vhodné je taktéž použití zeteplených lemování ke střešním oknům (Velux, Fakro, Dakea).

Co se týče ceny, nejjednodušší plastová okna jsou o 20 až 30 % levnější než dřevěná eurookna. Orientačně to znamená, že základní okno z bílého plastu pořídíme za cenu pod 4 000 Kč/m², zatímco u běžného dřevěného okna musíme počítat s částkou 5 000 Kč/m².

Dodejme však, že za uvedené ceny nezískáme plnohodnotné okno s kvalitními parametry izolačního dvojskla či vychytávkami, jako je například pětikomorový profil plastového rámu. Počítejme s celoobvodovým kováním, které zajistí jen základní otvírání a vyklápění okna.

Pro dřevěná okna hovoří tyto výhody: 

  • krása přírodního materiálu
  • dobré tepelněizolační vlastnosti rámu i okenních křídel
  • velká tuhost dřeva
  • nízká tepelná roztažnost dřeva v důsledku zahřátí slunečním zářením

Plastová okna mají v rukávu jiné trumfy:

  • jsou levnější 
  • nevyžadují lakování ani jinou údržbu
  • jsou velmi trvanlivá 

V Německu, kde mají s výrobou plastových oken už padesátileté zkušenosti, okna dodnes fungují bez nejmenších problémů.

V zásadě jde o to, rozhodnout se, zda dát přednost přírodnímu vzhledu, nebo jednoduché údržbě.

Lemování ke střešním oknům- Velux, Fakro, Dakea

Nedílnou sučástí každého střešního okna je lemování- jeho velikost volíme vždy podle velikosti okna. Střešní okna musí být pro správné fungování řádně napojena na příléhající konstrukce (správné napojení zajišťuje již zmíněné lemování).

Doplňky ke střešním oknům

Další kategorií, která neodmyslitelně patří ke všem střešním oknům jsou dopňky- nalezneme zde rolety, žaluzie, montážní dopňky, sitě proti hmyzu, ovládání oken. Všechny dopňky jsou originální a zcela kompatibilní se střešními okny daného výrobce.

Velux- rolety a žaluzie, montážní dopňky, ovládání oken, síť proti hmyzu

Fakro- rolety a žaluzie, montážní doplňky, ovládání oken

Dakea- rolety a žaluzie, montážní dopňky 

Balio- rolety

 

 

 

 

 

Zdroje: http://sdeleni.idnes.cz/jak-spravne-vyberete-stresni-okno-d5f-/rea-sdeleni.aspx?c=A130430_115616_rea-sdeleni_ahr 

           http://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/stavba-a-rekonstrukce/nez-koupite-stresni-okna/

           http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/jak-spravne-vybrat-stresni-okno-r1z/

          

 

 

 

 

 

 

Máte jiný dotaz?

Zavolejte nám nebo nás kontaktujte pomocí kontaktního formuláře.

MILPE Stavebniny s.r.o.
Janáčková 1797/4
70200 Ostrava
tel.: 721 004 004

E-mail: info@stavebnimateriallevne.cz
Bankovní spojení: 222366120/0600

Kontaktní formulář